Zastanawiasz się co zużywa najwięcej prądu w domu? Nic dziwnego. W związku z planowanymi od lipca podwyżkami rachunków za prąd, warto wiedzieć co w domu zużywa najwięcej energii elektrycznej.
Już w lipcu rachunki za prąd wzrosną. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka oszczędności, między innymi analizując co pobiera w domu najwięcej prądu. Umożliwi to obniżenie rachunków. Eksperci PGNiG obliczyli, że jedno urządzenie zużywa znacznie więcej prądu niż pralka, lodówka czy telewizor. Co to za sprzęt?
Możesz samodzielnie obliczyć co zużywa najwięcej prądu w domu
Nie ulega wątpliwości, że w obliczu zapowiadanych podwyżek warto wiedzieć, które domowe urządzenia są największymi pochłaniaczami prądu. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć rachunki, a więc podreperować domowy budżet. Lodówka, telewizor, kuchenka i pralka to standardowe, ale nie jedyne urządzenia obecne w każdym domu, które regularnie zużywają energię elektryczną. PGNiG przygotowało obliczenia dotyczące zużycia prądu przez urządzenia podłączone do gniazdek.
– Można samodzielnie przeliczyć, ile kosztuje nas praca poszczególnych sprzętów domowych. Takie obliczenia będą zdecydowanie dokładniejsze niż wszelkie zestawienia znalezione w internecie, ponieważ będą dostosowane do realiów naszego gospodarstwa domowego – tłumaczą eksperci PGNiG.
Jak samemu obliczyć, ile prądu zużywa suszarka do włosów, piekarnik czy telewizor?
Aby odpowiednio obliczyć ile prądu zużywa konkretne urządzenie w domu, należy zapisać ile czasu pracują poszczególne urządzenia w domu, w godzinach. Następnie, należy sprawdzić oc każdego sprzętu, która podawana jest w watach (W), ponieważ – zgodnie z PGNiG – konkretne urządzenia zużywają różną ilość energii elektrycznej. Trzeba również sprawdzić na fakturze za energię elektryczną, którą otrzymaliśmy od dostawcy prąd, i cenę za 1 kWh. Zwróć również uwagę na to czy masz stałą stawkę za prąd (G11) czy też jest ona uzależniona od konkretnych godzin.
Jak wykorzystać te dane w praktyce? „Należy pomnożyć moc wybranego urządzenia i czas jego pracy. Wynik trzeba podzielić przez tysiąc, żeby uzyskać wartość w kWh. Potem trzeba pomnożyć tę wartość i cenę 1 kWh z faktury za energię elektryczną” – tłumaczy PGNiG.
Które urządzenia w domu zużywają najwięcej prądu?
W domach coraz więcej urządzeń pobiera prąd nawet wtedy, gdy wydaje się, że są wyłączone. Dobrym przykładem jest telewizor, który – aby szybko go uruchomić się po naciśnięciu przycisku pilota – pozostaje w trybie czuwania, zużywając niewielkie ilości energii.
Które urządzenia w domu zużywają najwięcej prądu? Eksperci z PGNiG przeanalizowali najbardziej popularne urządzenia domowe i stworzyli ranking. Jak wyjaśniają, „wyniki są uśrednione, ponieważ niektóre gospodarstwa domowe mogą używać danego urządzenia częściej, a inne – rzadziej”.
Czajnik elektryczny, lodówka czy płyta indukcyjna?
Z przygotowanego przez PGNiG zestawienia jednoznacznie wynika, że najwięcej prądu w domu zużywa płyta indukcyjna. Jej roczne zużycie energii elektrycznej wynosi aż 748,25 kWh, co generuje roczny koszt użytkowania na poziomie 516,29 zł. Najmniej kosztów generuje z kolei ładowanie telefonu komórkowego (2,48 kWh – koszt 1,68 zł).
A ile prądu generują pozostałe urządzenia domowe?
Piekarnik elektryczny (496,4 kWh, 343,10 zł)
Lodówka (270 kWh, 186,15 zł)
Czajnik elektryczny (240 kWh, 164,25 zł)
Zmywarka (237 kWh, 164,25 zł)
Komputer stacjonarny (197,1 kWh, 135,05 zł)
Odkurzacz (156 kWh, 107,64 zł)
Pralka (143 kWh, 98,80 zł)
Laptop (138,7 kWh, 94,90 zł)
Telewizor (128 kWh, 87,60 zł)
Kuchenka mikrofalowa (51,1 kWh, 36,50 zł)
Żelazko (26 kWh, 17,94 zł).
PGNiG zachęca do zwracania większej uwagi na klasę energetyczną przy zakupie lub wymianie sprzętu. Im wyższa klasa energetyczna, tym niższe rachunki będziemy płacić w przyszłości. Ponadto, w czasie kiedy nie używamy poszczególnych urządzeń, warto je odłączać od prądu – nie pozostawiać w tzw. trybie czuwania (stand-by). Wszystko to sprawia, że pobór energii elektrycznej jest mniejszy, a rachunki – niższe.