Samodzielne mycie samochodu wydaje się proste, i rzeczywiście – nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności. Ważnym jest jednak aby pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które sprawią, że cały proces będzie dużo bardziej efektywny.
Pytanie jak samodzielnie umyć auto najczęściej zadawane jest przez młodych, niedoświadczonych jeszcze kierowców, choć także starsi stażem nie zawsze wiedzą jak zabrać się do samodzielnego umycia auta. Dodatkowo, przepisy zabraniające używania poszczególnych chemikaliów, a co za tym idzie – mycia samochodu na własnej posesji nie zachęcają do samodzielnego mycia samochodu. Auto możemy wszak umyć np. w garażu, a skuteczność mycia ręcznego w porównaniu do korzystania z myjni automatycznych jest znacznie większa.
Na czym polega mycie ręczne samochodu?
Ręczne mycie samochodu wykonujemy w kilku etapach. Sprawne przejście przez każdy z procesów, odpowiednie przygotowanie i kolejność podnoszą efektywność samego mycia. To bardzo ważne, aby np. najpierw pozbyć się owadów z szyb, a dopiero później zastosować nań aktywną pianę. Dzięki temu usuniemy z karoserii wszystkie zanieczyszczenia i dodatkowo chronimy lakier przed kolejnymi zagrożeniami. Intuicyjne mycie samochodu, jakie wykonuje wielu kierowców, nie jest dość skuteczne, i w rezultacie może poważnie zaszkodzić nie tylko estetyce naszego samochodu.
Jak umyć samochód ręcznie?
1) Ręczne mycie samochodu rozpoczynamy od przygotowania samego pojazdu i stanowiska pracy. Najlepiej myć auto w cieniu, dlatego warto zadbać o znalezienie odpowiedniego miejsca lub rozpoczęcie o konkretnej porze dnia. Zbyt duża temperatura rozgrzewa bowiem lakier, który staje się bardziej miękki, a w kontakcie z chemią powoduje jej szybkie odparowanie, co skutkuje pojawieniem się trudnych do usunięcia mikro-wżerów. Należy więc spryskać lakier zimną wodą, aby obniżyć jego temperaturę.
2) Nałożenie bug removera to kolejny etap mycia samochodu. Produkt ma za zadanie usunąć z karoserii i szyb resztki owadów. Należy pamiętać, że po rozpyleniu preparatu musimy odczekać kilka minut zanim spłuczemy go wodą pod wysokim ciśnieniem.
3) Czas na aktywną pianę. Ten preparat należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach proponowanych przez producenta, a następnie za pomocą pianownicy rozpylić na karoserii. Po upływie kilku minut spłukujemy całość – co ciekawe, aktywne piany spłukuje się zaczynając od dołu auta, sukcesywnie kierując się ku górze.
4) W kolejnym kroku dochodzimy do właściwego mycia samochodu. Do tego celu potrzebne nam będą szampony do mycia samochodu oraz rękawice z mikrofibry. Należy zastosować metodę na tzw. dwa wiadra – do jednego wlewamy szampon i wodę, do drugiego samą wodę. Po umyciu danej części samochodu – które rozpoczynamy od góry – płuczemy rękawicę bądź gąbkę w wiadrze z samą wodą, a następnie ponownie zanurzamy w mieszance wody z szamponem.
5) Płukanie samochodu także wykonujemy od góry do dołu – najlepiej użyć do tego celu myjki ciśnieniowej, która pomoże nam dotrzeć do wszystkich zakamarków.
6) Mycie felg wykonujemy z pomocą wheel cleanera, czyli preparatu o podwyższonej agresywności, który pomoże nam pozbyć się cięższych zabrudzeń. Do tego procesu niezbędnym będą szczotki do felg, pędzle oraz delikatna ściereczka z mikrofibry.
7) Ostatnim etapem mycia samochodu jest osuszanie karoserii, które wykonujemy z użyciem ręcznika z mikrofibry. Kluczowym kosmetykiem potrzebnym na etapie osuszania karoserii jest tzw. Quick Detailer czyli produkt w spray-u, który dodaje śliskości podczas osuszania i pozwala szybciej odparować resztki wilgoci. Produkt dodaje także połysku i wzmacnia wosk lub powłokę nałożone na lakier samochodu. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ niedokładne osuszenie może skutkować powstawaniem trudnych do usunięcia osadów mineralnych, zwanych potocznie water spotami.
Ręczne mycie samochodu to czynność wymagająca dobrego przygotowania, choć – jak widać – nie należy do czynności najbardziej skomplikowanych. Zadbaj o swój samochód już dziś i wypróbuj ręczne mycie już dziś!