Ozonowanie pomieszczeń i przedmiotów służy odkażaniu oraz usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, drobnoustrojów oraz bakterii. Na czym polega ozonowanie, które powierzchnie można ozonować i jaki ozonator wybrać?
Ozonowanie pomieszczeń i przedmiotów jest sposobem na dezynfekcję, pozwalającym zlikwidować wirusy, bakterie i alergeny oraz zniwelować nieprzyjemne, trudne do usunięcia zapachy. Jest stosowane w pomieszczeniach użytku publicznego (np. gabinetach lekarskich, lokalach gastronomicznych czy placówkach opiekuńczych), a także w prywatnych mieszkaniach i samochodach. Ozonem odkaża się też żywność oraz wodę.
Ozonowanie: jak działa?
Do ozonowania wykorzystuje się ozon (O3), gaz występujący naturalnie w niewielkim stężeniu w atmosferze. Gaz ten wykazuje silne właściwości utleniające i antyseptyczne, jest więc dużo bardziej skuteczną metodą odkażania niż chlorowanie. W dużym stężeniu ozon jest toksyczny i jego wdychanie może prowadzić nawet do śmierci, dlatego proces ozonowania może być przeprowadzany tylko za pomocą specjalnie dostosowanego do tego sprzętu i wyłącznie przez wyszkolony personel lub po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi domowych ozonatorów.
Przed ozonowaniem należy zawsze bardzo dokładnie uszczelnić pomieszczenie, aby zapobiec wydostawaniu się ozonu na zewnątrz, a po zakończeniu procesu dokładnie wywietrzyć mieszkanie, samochód lub lokal, w którym rozpylany był azot. W przypadku zastosowania zgodnego z instrukcją ozonowanie pomieszczeń jest procesem całkowicie bezpiecznym.
Ozonowanie pomieszczeń
Ozonowanie pomieszczeń polega na wprowadzeniu do niego ozonu w postaci gazowej. W zamkniętym pomieszczeniu cząsteczki ozonu, łącząc się z tlenem, docierają do wszystkich zakamarków, dzięki czemu skutecznie eliminują wszelkie szkodliwe i niechciane czynniki takie jak drobnoustroje chorobotwórcze, roztocza, grzyby, pleśń i szkodniki. W ten sposób ozonowanie mieszkań i innych pomieszczeń pozwala dogłębnie oczyścić je z elementów, których nie da się usunąć poprzez zwykłe sprzątanie.
Ozonowanie stosuje się w miejscach często odwiedzanych przez osoby cierpiące na choroby zakaźne, a także w placówkach, które ze względu na charakter działalności powinny być sterylnie czyste (np. gabinety dentystyczne i kosmetyczne, baseny). Ozonowane mieszkań stosuje się najczęściej w celu pozbycia się nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia zapachów, np. po usunięciu pleśni czy grzybów, które pojawiły się w miejscu zamieszkania oraz do pozbycia się bakterii i wirusów po chorobie jednego z członków rodziny lub wtedy, gdy do mieszkania trafia osoba szczególnie narażona na zachorowanie.
Ozonowanie stosuje się też po remontach oraz w celu walki z insektami i alergenami: ozon pomaga pozbyć się roztoczy, które w dużym natężeniu powodują u wielu osób katar. Wykorzystywane jest też jako metoda trwałego usunięcia woni odzwierzęcych, woni spalenizny czy zapachu dymu.
Jeśli nadal zastanawiasz się czym jest ozonowanie pomieszczeń, jakie są jego wady i zalety i jak poprawnie przeprowadzić ozonowanie zajrzyj do artykułu na stronie jestmodnie.pl. W artykule znajdziesz także przydatne wskazówki dotyczące tego na co zwrócić uwagę decydując się na ozonowanie i jakie korzyści – poza dezynfekcją – niesie ten proces.
Ozonowanie samochodów
Ozonowanie samochodu pozwala pozbyć się czynników chorobotwórczych oraz nieprzyjemnych i szkodliwych woni z wnętrza auta. Ozonowanie wnętrza samochodu oraz oczyszczanie klimatyzacji samochodowej za pomocą ozonu polega na umieszczeniu ozonatora na przednim siedzeniu lub na podłodze auta i uruchomieniu silnika przy włączonym maksymalnym nawiewie (najlepiej zimnym). Po włączeniu wentylatora należy uruchomić generator ozonu i opuścić pojazd.
Czas ozonowania zależy od wielkości samochodu i mocy urządzenia: każdorazowo należy go dostosować do instrukcji dołączonej do ozonatora. Po zakończeniu ozonowania należy dokładnie wywietrzyć pojazd, otwierając okna lub drzwi. W razie potrzeby proces można powtórzyć.
Rurę generatora ozonu można też wkładać do środka samochodu przez szczelinę w szybie albo uchylone drzwi: ten drugi sposób stosowany jest częściej przez warsztaty samochodowe.
Ozonowanie żywności
Producenci żywności oraz niektórzy konsumenci stosują również ozonowanie żywności jako sposób na przedłużenie jej trwałości i usunięcie szkodliwych substancji. Ozonowane jest najczęściej mięso, a także warzywa i owoce. Ozonatory do żywności powodują usunięcie bakterii, wirusów, a także zalążków pleśni i grzybów, likwidują też pozostałości pestycydów, antybiotyków i ulepszaczy oraz powstrzymują namnażanie się szkodliwych mikrobów. Aby odkażać żywność w domu, można zakupić na własny użytek domowy ozonator żywności.
Ozonowanie przeprowadza się na dwa sposoby: w wodzie lub na sucho. W przypadku ozonowania żywności z użyciem wody, warzywa, owoce lub mięso umieszcza się w szklanym lub plastikowym opakowaniu i zalewa wodą, a następnie podłącza się generator ozonu, którego dyfuzator powinien znaleźć się w wodzie. Ozonowanie w wodzie trwa od 10 do około 20 minut – najdłużej ozonuje się mięso, krócej warzywa, a najkrócej trwa proces ozonowania owoców. Ozonowanie żywności bez wody polega na umieszczeniu jej w szczelnym plastikowym woreczku i podłączeniu ozonatora. Po wykonaniu ozonowania należy odczekać min. 10 minut przed spożyciem lub poddaniem żywności dalszej obróbce.
Ozonatory: rodzaje, ceny
Generatory ozonu, czyli ozonatory, sprzedawane są do indywidualnego (domowego) oraz do przemysłowego użytku np. przez firmy zajmujące się odkażaniem pomieszczeń lub właścicieli dużych hal, magazynów i budynków, które regularnie wymagają dezynfekcji. W sprzedaży dostępne są generatory ozonu do żywności, ozonatory powietrza i ozonatory wody. Ze względu na sposób działania ozonatory dzieli się na przedmuchowe, które wykorzystują powietrze jako źródło tlenu, i nadciśnieniowe, które wykorzystują gaz z butli lub koncentratora tlenu.
Ceny ozonatorów wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych: wszystko zależy od rodzaju, mocy i funkcji sprzętu. Za ozonator domowy zapłacimy do odkażania niewielkich pomieszczeń lub żywności zapłacimy kilkaset złotych, za wydajny przemysłowy generator ozonu trzeba zapłacić dużo więcej: nawet kilka tysięcy.
Jaki ozonator wybrać?
Wybierając dobry ozonator, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie generatora (ozonator powietrza wody lub żywności) i jego wydajność (czyli ilość gramów ozonu produkowana w trakcie 1 godziny. Od tego parametru zależy, do pomieszczeń o jakich powierzchniach dany ozonator jest dedykowany. Domowe urządzenia najczęściej wytwarzają ozon w stężeniu 500-600 mg/h, zaś profesjonalne generatory ozonu osiągają stężenia powyżej 1000 mg/h) oraz cel ozonowania (inny generator jest potrzebny do odświeżenia domu po remoncie, a zupełnie inny do przeprowadzania profesjonalnej dezynfekcji pomieszczeń czy sprzętów medycznych. Im większa moc, tym silniejsze działanie odkażające ozonatora).
Przed zakupem ozonatora warto też wziąć pod uwagę rodzaj sterowania urządzenia (może ono być manualne lub automatyczne; ozonatory bezobsługowe przydadzą się zwłaszcza do częstego ozonowania dużych pomieszczeń. Te manualne wystarczą zupełnie do zastosowań domowych). O zakupie może też przesądzić obecność dodatkowych funkcji ozonatora, takich jak np. funkcja jonizacji, która pomaga dodatkowo oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, kurzu i alergenów.
Ozonowanie pomieszczeń i przedmiotów to skuteczna i bezpieczna (pod warunkiem zastosowania wszystkich niezbędnych środków ostrożności) metoda oczyszczania i dezynfekcji. Pozwala szybko pozbyć się bakterii, wirusów, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów. W zależności od rodzaju, wydajności i mocy urządzenia ozonatory mogą służyć do dezynfekcji pomieszczeń, samochodów, wody lub żywności. Można kupić ozonator na własny użytek lub do wykorzystania przemysłowego albo skorzystać z usług firmy oferującej ozonowanie.