Nie ulega wątpliwości, że pingwiny pływają doskonale, choć na lądzie poruszają się stosunkowo wolno. Nic więc dziwnego, że powstał specjalny, inspirowany wyglądem pingwina … robot morski!
Niemiecka firma zajmująca się technologią podwodną EvoLogics zaprezentowała niedawno autonomiczny pojazd podwodny o nazwie Quadroin. Warto zaznaczyć, że robot jest swego rodzaju potomkiem eksperymentalnego pojazdu AUV, znanego jako PingGuin, który został stworzony we współpracy z prof. Burkardem Baschekiem z instytutu badawczego Helmholtz-Zentrum Hereon.
Rozwój pomysłu sprzed lat
Sam pomysł pojawił się jednak jeszcze wcześniej, poniewać EvoLogics opracowało prototyp, a właściwie demonstrator koncepcji PingGuin dla niemieckiej firmy Festo, która zajmuje się elektryczną automatyką jeszcze w 2009 roku – wówczas nazywał się AquaPenguin. W praktyce oznacza to tyle, że za drugą edycją Quadroina – a więc współczesną wersją robota – stoją osoby, które od wielu lat już rozwijają konkretny pomysł. Jego celem będzie gromadzenie danych o wirach oceanicznych za pomocą czujników pokładowych.
Robo pingwiny będą pomagać nauce
Robo-pingwiny umożliwiają m.in. pomiar temperatury, ciśnienia, zawartości tlenu, przewodności i fluorescencji wody na różnych głębokościach. Ponadto, celem stałego rozwoju kompetencji naukowych robota, Quadroin 2.0 zawiera dodatkowe instrumenty – takie jak sonar boczny do obrazowania akustycznego dna morskiego, a także dwie kamery HD wspomagane przez przyciemniane reflektory LED (jedna skierowana do przodu i jedna w dół).
Quadroin, podobnie jak inne autonomiczne pojazdy podwodne (AUV), został stworzony z myślą o samodzielnym przemieszczaniu się po zanurzeniu z jednostki pływającej lub brzegu wzdłuż określonej trasy podwodnej, gromadząc w tym czasie dane. Dane te mogą być przesłane przez Quadroina za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub, w przypadku opcjonalnego modułu satelitarnego Iridium, korzystając z systemu GNSS oraz anteny wielofunkcyjnej w kształcie łuku, która automatycznie się podnosi z tyłu jednostki po jej wynurzeniu.
Szybki, niezawodny i sprawny
Dzięki wykorzystaniu czterech tylnych silników odrzutowych, robo-pingwin może zanurzać się na głębokość maksymalną 150 metrów, osiągając prędkość maksymalną 18,5 km/h i zdolność przenoszenia do 3 kg sprzętu. Producent zapewnia, że jedno sześciogodzinne ładowanie akumulatora litowo-jonowego wystarczy na 10 godzin pracy przy prędkości podróżnej 7 km/h.
W zakresie dodatkowych funkcji, Quadroin oferuje moduł rozpoznawania obiektów AI własnej marki, który wykrywa przedmioty zidentyfikowane przez sonar lub kamery, a także pełni rolę systemu unikania kolizji. Ponadto, dostępny jest zintegrowany pakiet nawigacji podwodnej Nortek Nucleus1000, który pomaga robotowi śledzić swoje położenie.
Nowa wersja Quadroina ma być wprowadzona do produkcji w czwartym kwartale tego roku, a ceny są dostępne dla klientów komercyjnych na żądanie.